Szkoła Podstawowa w Górzynie

Idź do spisu treści

Menu główne

Utworzenie Izby Pamięci

Izba Pamięci


     Izba Pamięci Osadnictwa Wojskowego im. Gen. Zygmunta Berlinga istnieje przy Szkole Podstawowej w Górzynie od 8 maja 1966r. Jej utworzenie  nastąpiło z inicjatywy górzyńskich Zbowidowców, którzy postanowili zachować od zapomnienia historię 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki i wystawić pomnik walczącym zbrojnie  o wolność ojczyzny. Obelisk z napisem „Byliśmy tu, jesteśmy, będziemy” stanął w centrum wsi przed sklepem. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonano  przy udziale delegatów Ludowego Wojska Polskiego ze Śląskiego Okręgu Wojskowego, harcerzy ze Szkoły w Górzynie oraz mieszkańców Górzyna i okolicznych miejscowości.
    Po ceremonii odsłonięcia pomnika zaproszeni goście i wszyscy zebrani mieszkańcy przeszli do budynku szkoły, w którym otwarto Izbę Pamięci. Zgromadzono w niej pamiątki Kościuszkowców z całej działalności dywizji począwszy od tych, które dokumentowały miejsce i czas, w którym formowały się oddziały w punkcie zbiorczym w Sielcach nad Oką na terenie ZSRR, poprzez szlak bojowy, do momentu przybycia pierwszych osadników wojskowych do Górzyna. Wśród eksponatów zebranych w Izbie znajdują się przekazane przez żołnierzy mundury, naszywki, odznaczenia wojskowe, fotografie, dokumenty wojskowe, przedmioty codziennego użytku i wiele innych pamiątek. W późniejszym czasie do zbiorów dołączono wycinki prasowe poświęcone Kościuszkowcom oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który został nadany Górzynowi 17 czerwca 1985r za wkład wsi w rozwój gospodarczy i kulturowy regionu oraz aktywność społeczną mieszkańców dla Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.  

 W 2013 r. pomnik odrestaurowano i przeniesiono pod budynek Szkoły.
    

Izba Pamięci stała się miejscem chętnie odwiedzanym przez  żołnierzy, wycieczki, studentów, uczniów i mieszkańców Górzyna. Dziś, nieco zapomniana, służy głównie jako miejsce spotkań odbywających się z Sybirakami i wdowami po kombatantach przy okazji apeli okolicznościowych oraz lekcji historii dla uczniów tutejszej szkoły,  dlatego  wychodząc naprzeciw „nowym czasom”,  zmienia swoje oblicze i będzie miała swoje miejsce również w świecie Internetu.  
Zachęcamy  do przeglądania zasobów naszego wirtualnego muzeum. Materiały tu zamieszczane są hołdem oddanym tym, którzy krew swoją przelewali za naszą wolność. Mamy wobec nich dług wdzięczności. Nie możemy o nich zapomnieć!

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego