Szkoła Podstawowa w Górzynie

Idź do spisu treści

Menu główne

Artykuły prasowe - zbiór ppłk rez. Z. Traczyka

Izba Pamięci


        W Izbie Pamięci obok eksponatów przekazanych przez  Kościuszkowców znajduje się wiele artykułów prasowych poświęconych Górzynowi i jego mieszkańcom. Materiały te przyłączono do zbiorów dzięki uprzejmości Pana Zygmunta Traczyka podpułkownika rezerwy, byłego szefa kultury 5. Dywizji Pancernej w Gubinie, znanego gubińskiego dziennikarza i publicysty, a  przede wszystkim pasjonata historii naszego regionu, który przekazał je ze swojego prywatnego archiwum. Wycinki prasowe obejmują lata 80 i 90 dwudziestego wieku.

R. Przeciszewski. Najstarszy.  Żołnierz Wolności nr 98 z   27-28 IV 1980r.


       Zapis rozmowy, którą przeprowadził Sekretarz Pejs z Józefem Skrzypnikiem, porucznikiem rezerwy, najstarszym z Kościuszkowców, kawalerem orderu Virtuti Militari, który wspomina swoje niebanalne życie. Swoją „Karierę” wojskową rozpoczął  w wieku 18 lat, kiedy to został wcielony do armii austriackiej i trafił pod Verdun, a następnie do niewoli francuskiej. Stamtąd  udało mu się dostać do formowanych właśnie oddziałów błękitnej armii generała Hallera i to z nimi, dotarł do Polski, którą znał tylko z opowiadań ojca. Drugi raz włożył mundur w czasie mobilizacji w 1939 roku, a trzeci raz, gdy jechał z Irkucka do Sielc nad Oką - gdzie formowały się oddziały Ludowego Wojska Polskiego. Tym razem do wojska zgłosił się razem ze swoim dwudziestojednoletnim synem Mietkiem. Drogi wojenne obu Skrzypników zbiegły się dopiero po wojnie w Górzynie i druga część wywiadu dotyczy właśnie tej powojennej rzeczywistości. Niestety rzeczywistości pełnej goryczy, bo o ile  tuż po wojnie pamiętano o osadnikach, to teraz, gdy są już  mocno posunięci w latach, chorzy, niedołężni to  zostali  pozostawieni samymi sobie.  Wielu z nich już umarło a tych, którzy jeszcze żyją, nikt już nie chce słuchać lub są posądzani o fantazję.

Artykuł do pobrania

S. Radziszewski.  Raport z gminy Lubsko. Żołnierz Wolności nr  77 z 1 IV 1981r.


      Artykuł przedstawia akcję pomocy rolnikom ze wsi Dąbrowa, Grabków i Górzyn, jaką przeprowadzili wiosną  żołnierze z 5 batalionu remontowego  gubińskich pancerniaków. Pomoc dotyczyła głównie naprawy maszyn i urządzeń rolniczych między innymi : ciągników, siewników, wózków, przyczep, kosiarek, grabiarek.

Artykuł do pobrania

S.K. Spotkanie żołnierskich pokoleń. Żołnierz Ludu nr 55  z 8 VI 1982r.


     Relacja z uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez najmłodszych gubińskich pancerniaków, na którą, oprócz przełożonych, rodzin, władz partyjnych i administracyjnych przybyli weterani II wojny światowej podporucznicy rezerwy Józef i Mieczysław Skrzypnikowie. Uroczystość  miała też bardzo osobisty charakter, ponieważ w tym dniu swoje 88 urodziny obchodził Józef Skrzypnik. Jubilat otrzymał list gratulacyjny od Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, szefa sztabu generalnego WP wiceministra obrony narodowej gen. broni Floriana Siwickiego oraz wiele upominków wykonanych przez żołnierzy.

Artykuł do pobrania

M. Jędrzejewski. Kościuszkowcy z Górzyna.  Żołnierz Polski nr 51 z  18 XII 1983r.


     W artykule zamieszczona jest krótka historia osadników, opracowana przez Romana Kowalczyka, na podstawie dokumentów dotyczących osadnictwa wojskowego w Górzynie, działalności Związku Osadników Wojskowych pozyskanych ze zbiorów prywatnych osadników jak i Izby Pamięci. Historia rozpoczyna się od rozkazu Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego z 3 czerwca 1945roku dotyczącego osadnictwa na Ziemiach Zachodnich, autor wspomina grupę operacyjną, która jako pierwsza przybyła do Górzyna, jej starania o przygotowanie miejsca dla pozostałych osadników, działalność Związku Osadników i ZBOWiD-u, życie codzienne mieszkańców Górzyna oraz uroczystość odsłonięcia pomnika w Górzynie i nadania sztandaru.

Artykuł do pobrania

Mjr Stanisław Komar. 90 urodziny najstarszego kościuszkowca. Żołnierz Ludu nr 67 z 9-11 VI 1984r.


     Relacja z obchodów urodzin Józefa Skrzypnika, najstarszego żyjącego kościuszkowca. W artykule opisane jest spotkanie, jakie odbyło się z tej okazji w szkole. Młodzież szkolna miała okazję poznać historię życia wypełnionego walką i pracą dostojnego jubilata oraz jego syna, również weterana II wojny światowej. Przed spotkaniem z młodzieżą odbyło się nadanie odznaczeń wojskowych, którego dokonał w imieniu Ministra Obrony Narodowej, w obecności żołniersko-harcerskiego patrolu, pułkownik Stefan Jerzyk.

Artykuł do pobrania cz I
Artykuł do pobrania cz II

R. Dachówna. Czas zaciera ślady. Gazeta Lubuska nr 96  z 21-23 IV 1984r.


     Artykuł poświęcony osadnictwu wojskowemu w Górzynie i Białkowie, rozgoryczeniu z powodu zapomnienia o zasługach XIV Brygady osiedlonej w Białkowie a hołubieniu zasług kościuszkowców z Górzyna. Jest w nim przedstawiona historia rodzin zamieszkałych w Białkowie, ich wyborów życiowych przedstawiona z perspektywy Jana Dziury oraz kobiety żołnierza Bogumiły Burdy, a także kościuszkowca z Górzyna Teofila Morskiego.

Artykuł do pobrania

Echa dnia Wojska Polskiego. Za wolność i Lud nr 47 z  23 XI 1985r.


      Wycinek prasowy, w którym opisana została uroczystość nadania wsi Górzyn Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. W ceremonii brali udział I sekretarz KW PZPR w Zielonej Górze, wojewoda zielonogórski, generał dywizji, liczni kombatanci, młodzież, mieszkańcy wsi i delegacje z różnych zakładów pracy. Uroczystość była okazją do przypomnienia zasług osadników dla rozwoju wsi i nagrodzenia najbardziej zasłużonych. Odznaczenia otrzymali W. Laudański, J. Romanowski, A. Glazer, M. Sierka, F. Oleszczuk, J. Skrzypnik, M. Skrzypnik, T. Morski, M. Wysocki. Oficjalną część zakończył apel poległych i złożenie kwiatów pod pomnikiem Zwycięstwa oraz spotkanie w szkole, a na zakończenie, odbył się koncert w wykonaniu orkiestry wojskowej i zespołu estradowego „Pancerni”.

Artykuł do pobrania

Wak. Osadnicy sprzed 40 lat.  Gazeta Lubuska nr 234 z  7 X 1985r.


      Kolejna publikacja, w której opisana została uroczystość nadania Górzynowi Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i odznaczenia osób zasłużonych. Wspomniano w nim historię osadnictwa w Górzynie, działalności kościuszkowców  zarówno społecznej, jak i produkcyjnej, oraz podkreślono zaangażowanie młodszego pokolenia w podtrzymywaniu tradycji.

Artykuł do pobrania

B. Bugiel, Z uroczystości w Górzynie, Gazeta Lubuska nr 235 z  8 X 1985r.


Relacja fotograficzna z  uroczystości nadania Górzynowi Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Artykuł do pobrania

J. Akielaszek,  Wojskowe czołówki remontowe – rolnikom z Górzyna ,Gazeta Lubuska nr 180 z  5 VIII 1985 r.


       W artykule opisana została  pomoc jakiej udzielili gubińscy pancerniacy naprawiając maszyny rolnicze i urządzenia rolnikom z Górzyna. Czołówki remontowe rozwinęły polową bazę remontową i przystąpiły do pracy. Udało im się naprawić cztery ciągniki, dwie przyczepy, dwie grabiarko-przewracałki, a także wiele innych maszyn. Górzyńscy rolnicy byli bardzo wdzięczni żołnierzom, którzy dodatkowo obiecali, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to jeszcze wrócą do Górzyna.

Artykuł do pobrania

Mjr. St. Komar, Z wizytą u weteranów, Żołnierz Ludu nr 126  z 26-28 X 1985r.


       W 42 rocznicę bitwy pod Lenino weteranów walk odwiedziły delegacje złożone z przedstawicieli władz polityczno-administracyjnych miasta i gminy Lubsko oraz gubińskich pancerniaków. W publikacji znalazł się opis wizyt u najstarszego kościuszkowca 91- letniego Józefa Skrzypnika, 75-letniego Wiktora Laudańskiego i Mikołaja Wysockiego. O każdym z odwiedzonych napisano kilka słów przedstawiających ich życie, szlak bojowy i dokonania.

Artykuł do pobrania

W. Syzdek,  Republika Górzyn, Żołnierz Wolności nr 237 z  10 X. 1985r.


       Tekst poświęcony jest historii osadnictwa wojskowego w Górzynie, wspomniane są w nim wojenne losy Józefa Skrzypnika, Mikołaja Wysockiego, Franciszka Oleszczuka oraz rzeczywistość jaką zastali w Górzynie i jaka była ich udziałem w tworzeniu polskich struktur. Autor artykułu podkreśla fakt, że władza we wsi przez wiele lat była sprawowana właśnie przez kościuszkowców i że to oni sami decydowali o swoich sprawach. Tekst jest także wspomnieniem o tych, którzy już odeszli. Z ponad 120 zostało już tylko 14, którzy jednak ciągle są aktywni społecznie, jeżdżą na różne spotkania, zaangażowali się w budowę nowej szkoły, planują wybudować wodociąg wiejski i utworzyć izbę pamięci, w której mogli by  zachować swoja historię.

Artykuł do pobrania

W. Syzdek, Górzyn – „wieś wojskowa”, Za wolność i Lud nr 27 z 5 VII 1986r.


      Artykuł przedstawia  powojenną historię Górzyna, początki osadnictwa wojskowego, sytuację jaką zastali pierwsi osadnicy, którzy „ zaczynali Polskę” za ziemiach odzyskanych, trudy życia codziennego w gospodarowaniu przy braku inwentarza i sprzętów z perspektywy jednego z kościuszkowców- Mikołaja Wysockiego. Weteran opisuje też czas stabilizacji i normalizacji, pierwszy ślub, pierwsze dzieci, inicjatywy dokonywane w czynie społecznym tj. drogi, remiza strażacka, punkt skupu żywca, klub rolnika, pomnik. W tekście wspomniano też o upływającym czasie, chorobach, starości  i nieuniknionych pożegnaniach z tymi, którzy już odeszli z tego świata. Podkreślona została współpraca kościuszkowców z wojskiem w Gubinie, a także plany budowy nowej szkoły, w której ma znaleźć się izba tradycji przypominająca szlak bojowy i powojenny trud 1 Dywizji. W artykule nie zabrakło też odniesienia do sytuacji politycznej, w jakiej znajdowała się wówczas Polska. Oczywiście perspektywa spojrzenia na problemy właściwa jest latom 80 dwudziestego wieku.

Artykuł do pobrania


(i), Można by szybciej, Gazeta Lubuska nr 102 z  2.V.1988r.


        Notatka prasowa poświęcona trudnościom z jakimi borykają się budowniczowie nowej szkoły, wśród których za najpoważniejszą uchodzi brak zaangażowania mieszkańców Górzyna.

Artykuł do pobrania

J.CH. „Pancerniacy” pomagają wybudować szkołę, Gazeta Lubuska nr 232  z 4 X 1988r.


       Artykuł poświęcony kończącej się budowie szkoły, w której budowę zaangażowani są mieszkańcy Górzyna, kombatanci jednak jak podkreśla autor tekstu dopiero pomoc żołnierzy - gubińskich pancerniaków sprawiła, że realnym staje się otwarcie tegoż obiektu. Autor wymienia też inne podmioty, które pomagają w realizacji przedsięwzięcia mającego poprawić bardzo trudną sytuację dzieci i nauczycieli uczących się w Górzyńskiej szkole.

Artykuł do pobrania

(as) Na 45-lecie LWP –szkoła w Górzynie, Gazeta Lubuska, nr 238 z 11 X 1988r.


        Publikacja będąca relacją z otwarcia szkoły, przedstawiająca również kolejne etapy budowy i wszystkie zaangażowane w pomoc przedsiębiorstwa i osoby oraz stan techniczny wszystkich obiektów szkolnych, wyposażenia w pomoce dydaktyczne i plany Szkoły na najbliższe lata. W artykule znalazła się również informacja o odsłonięciu pamiątkowej tablicy poświęconej weteranom 1 Dywizji Wojska Polskiego.

Artykuł do pobrania

S. Łukaszewski, Gen. armii F. Siwicki: Polskę musimy chronić i bronić, dbać o jej rozwój, Żołnierz Wolności nr 125  z 30 V 1989r.


       Relacja z wizyty Ministra Obrony Narodowej gen. armii Floriana Siwickiego w Górzynie, podczas której minister w  sposób szczególny podkreślał rolę kobiet- matek  w wychowaniu patriotycznym i kobiet-żon w życiu żołnierskim i codziennym. Pobyt ministra w Górzynie zbiegł się z wizytą lekarzy różnych specjalności, którzy przyjechali z pomocą medyczną.

Artykuł do pobrania

S. Łukaszewski,  Wybory ‘ 89  4 czerwca, Żołnierz Wolności nr 126 z  31 V 1989 roku


      Artykuł poświęcony spotkaniu mieszkańców Górzyna z generałem armii Florianem Siwickim, który zachęcał do głosowania w wyborach 1989 roku. Spotkanie wyborcze i prezentacja programu było  też okazją do zabawy podczas zorganizowanego festynu.

Artykuł do pobrania


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego